9.Sınıf Ders Kitapları

9.Sınıf Ders Kitapları

9.Sınıf Yardımcı Kitapları

Lise, ortaokul sonrasında öğrenim hayatında ciddi bir geçiş sürecidir. Tanım itibariyle lise, Türk eğitim sisteminde sekiz yıllık ilkokul ve ortaokulu bitirmiş olan 14-18 yaşlarındaki öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimle yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumu olarak tarif edilmiştir. 2012 yılında yapılan düzenlemelerden sonra, öğrencilerin öğrenim gördüğü birinci 4 yıl (1, 2, 3, 4. sınıflar) ilkokul, ikinci 4 yıl (5, 6, 7, 8. sınıflar) ortaokul ve üçüncü 4 yıl (9, 10, 11, 12. sınıflar) ise lise şeklinde isimlendirilmeye başlanmıştır. Yine bu dönemde lise, ilköğretimin ardından Türk eğitim sisteminde zorunlu okullar sınıfına alınmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın liselerde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini esas alan bir yapıya geçti. ve 2013 itibariyle düz liseleri Anadolu Lisesi statüsüne taşıdı. Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liseleri olmak üzere 6 farklı lise türü mevcuttur. Din eğitimi veren okullar da kendi içlerinde birleştirilerek Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak yeniden düzenlendiler. Polis Koleji ve Askeri okullar da kendi sınavlarıyla öğrenci alımlarına devam ettirmektedir.

9. Sınıf ya da Lise 1 okul hayatının en zor senesi olarak bilinir. Ayrıca farkında olmadan da ergenin geleceğini şekillendirdiği bir sene olarak ifade edilir. Bu dönemde ergenin soyut düşünme kabiliyeti gelişmektedir. Sebepleri ve sonuçları artık daha iyi anlar. Ergen yaptığı davranışın sonuçlarını anlamaya başlarken gelecek için planlar da yapmaya başlayabilir.

Kimlik oluşumu, bu dönemin merkezine oturmaktadır. Ergen “ben kimim” sorusuna cevap arar. Aile, toplum ve arkadaşları ile bağlantılı değer ve inançlarını belirgin hale getirmektedir. Eleştiri ve tavsiyelere daha açıktır. Ergenin entelektüel kabiliyeti artar ve akademik başarının geleceği üzerindeki etkilerini görmeye başlayacaktır. Derslerde başarılı olma konusunda daha fazla kaygılanır. Bu dönemde ergen çalışma hayatına da girebilir. Ergen kendi değerlerini bulmaya çalıştığından, anne-baba ile olan çatışması fazlasıyla şiddetlenir. Bu arada, aileyle geçirilen zaman da azalacaktır

Bu dönemin belirgin özelliklerinden biri de arkadaş ve akranlardan etkilenmenin kritik bir çağı olmasıdır. Çoğunun sadece birkaç yakın arkadaşı vardır. Ailenin iletişim kurması için ergenin farklı görüşlerini kabullenmeye çalışması yerinde olur. Bu, şahsi kimliğini geliştirmesine yardımcı da olmaktadır.

9. Sınıfa dair önemli noktalardan biri ergenin okuldaki başarısıdır. Fizikî, sosyal ve psikolojik gelişimiyle birlikte meslekî ve akademik gelişimi de beraberinde gelir. Çocuk, ergenlik döneminin getirdiği değişikliklerle boğuşurken aynı zamanda gelecek kaygısı da yaşamaya başlayabilir. Çocuğa bu dönemde destek olabilmenin yolu ergenlik çağına dair özellikleri iyi bilmek, gözle görülen değişikliklerin yanı sıra psikolojik ve sosyal değişiklikleri de fark etmektir.

Liselere giriş sınavı yorgunluğu bu dönemin en belirgin özelliklerindendir. LGS hazırlık sürecinde sıkı bir şekilde çalışan öğrenciler 9.sınıfı bir “mola” olarak görme isteği hâkimdir. Kafasından “Üniversite sınavına daha çok var, dolayısıyla fazla ders çalışmaya gerek yok” fikirleri geçer. Hâlbuki YKS sorularının çoğu 9.sınıf konularından çıkar.

Bazen ebeveyn, gelecek ve üniversite kaygısıyla bu dönemde çocuklarının daha çok okul başarısıyla ilgilenir. Unutulmamalıdır ki, çocuğun bir tek öğrenci rolü yoktur. 2. dönemden itibaren ergenlere YKS tahşidatı yapılmalıdır. Bu sınava ait tanıtımlar yapılmalı ve gündemleri boş bırakılmamalıdır. Onlar için müfredata birebir uyumlu, kazanım temelli kapsamlı her türden TYT ve AYT Soru Kitapları, Okula Yardımcı kitapları ister yayınevine isterseniz yazarına göre piyasa şartlarından daha uygun fiyatlarla kitaps.com.tr sitesinden ulaşmanız çok kolay. kitaps.com.tr TYT ve AYT sınavlarına hazırlanacak öğrenciler için, hazırlık kitaplarında bin bir alternatif sunarak sınavların korkulu rüya olmasını engelliyor. Okul öncesi kitaplarından akademik kariyer sonrası kitaplarına kadar binlerce kitaba ulaşacağınız kitaps.com.tr Lise 9.Sınıf Kitapları ile de sizlere yol gösterecektir. Lise 9. Sınıf Türkçe kitapları, Lise 9. Sınıf Matematik kitapları, Lise 9. Sınıf Fizik kitapları, Lise 9. Sınıf İngilizce kitapları, Lise 9. Sınıf Kimya kitapları, Lise 9. Sınıf Biyoloji kitapları, Lise 9. Sınıf Coğrafya kitapları, Lise 9. Sınıf Geometri kitapları, Lise 9. Sınıf Tarih kitapları, Lise 9. Sınıf Tüm Ders kitapları ile daha niceleri kitaps.com.tr’da bir tık kadar yakınınızda.

Göster:
Sırala:
9-10-11 PYBS -Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı Konu Anlatımlı S.B -36%

9-10-11 PYBS -Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı Konu Anlatımlı S.B

9-10-11 PYBS -Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı Konu Anlatımlı S.B..

32,41TL 20,74TL

9. Sınıf Aydın Matematik Ders İşleyiş Modülleri Aydın Yayınları -36%

9. Sınıf Aydın Matematik Ders İşleyiş Modülleri Aydın Yayınları

9. Sınıf Aydın Matematik Ders İşleyiş Modülleri Aydın Yayınları..

110,00TL 70,40TL

9. Sınıf Biyoloji Soru Bankası Muba Yayınları -20%

9. Sınıf Biyoloji Soru Bankası Muba Yayınları

Akıllı Tahta Uyumlu Yazılı Hazırlık Soruları Konu Destekli Toplam 610 Soru Açıklam..

43,00TL 34,40TL

9. Sınıf Biyoloji Soru Bankası Yes Serisi Yanıt Yayınları -20% Yakında Gelecek

9. Sınıf Biyoloji Soru Bankası Yes Serisi Yanıt Yayınları

Modüler Fasiküller (Ünite ya da Bölümlere Göre Düzenlenmiş)Uzman ..

85,00TL 68,00TL

9. Sınıf Biyoloji Soru Kütüphanesi Paraf Yayınları -20% Yakında Gelecek

9. Sınıf Biyoloji Soru Kütüphanesi Paraf Yayınları

Özet Konu Anlatımı (Test İçerikleriyle Uyumlu Yan Bilgi ve Örnekler)Etkinlikler (Fa..

65,00TL 52,00TL

9. Sınıf Coğrafya Konu Özetli Soru Bankası Aydın Yayınları -36%

9. Sınıf Coğrafya Konu Özetli Soru Bankası Aydın Yayınları

9. Sınıf Coğrafya Konu Özetli Soru Bankası Aydın Yayınları..

80,00TL 51,20TL

9. Sınıf Coğrafya Soru Kütüphanesi Paraf Yayınları -20% Yakında Gelecek

9. Sınıf Coğrafya Soru Kütüphanesi Paraf Yayınları

Özet Konu Anlatımı (Test İçerikleriyle Uyumlu Yan Bilgi ve Örnekler)Etkinlikler (Fa..

69,00TL 55,20TL